zaprzyjaznione fora                    

forum teczowe nutki   •                 
forum anarchy squad   •                 
forum unimatrix squad   •                 
forum serwera unimatrix   •                 
the foto borg collective   •                 
 
Index Rejestracja FAQ Użytkownicy Grupy Nasza strona  
 

Fizyka



Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Strona 1 z 1

Kabushi
Szarru-kin


Administrator
::: 6193 :::
STEAM_0:0:11060447
wiek: 40
2018.12.21 Kondensat Bosego-Einsteina - piąty stan skupienia :: LINK ::

"Pisaliśmy, że w gazach atomy są w ciągłym chaotycznym ruchu i pozostają w dużych odległościach od siebie. W ciele stałym atomy są uporządkowane i rozmieszczone w odległościach niewiele większych niż ich rozmiary. Czy możliwy jest zatem taki stan skupienia, w którym atomy pozostają uporządkowane, ale leżą daleko od siebie? Okazuje się że tak!
W bardzo niskich temperaturach, znacznie niższych niż w kosmosie* atomy mogą być wzajemnie „powiązane” (skorelowane), mimo że znajdują się od siebie w odległościach typowych dla gazu (wielokrotności ich rozmiarów). W Polsce taki stan materii, niby-gazu i niby-kryształu został osiągnięty przez zespół naukowców kierowany przez prof. W. Gawlika z UJ z Krakowa, w laboratorium FAMO usytuowanym w Toruniu. Taki stan materii wynika z zupełnie nowych zjawisk, i został przewidziany w latach dwudziestych XX wieku przez A. Einsteina i hinduskiego uczonego B. Bosego. Nazywamy ten stan kondensatem Bosego-Einsteina, a jego zastosowania są trudne do przewidzenia. Jeden kondensat przenika drugi, jak czarownica, która przechodzi przez ścianę!

Prawa fizyki klasycznej załamują się zarówno w skali astro (gwiazdy, planety) jak i mikro (atomy cząsteczki elementarne). Wyjątkowość kondensatu Bosego-Einsteina polega na tym, iż przy rozmiarach o kilka rzędów wielkości przekraczający świat subatomowy (10 do -6 m i więcej) jest opisywany przez równania fizyki kwantowej, tj. fizyki obiektów mikroskopowych takich jak elektrony lub protony, o wymiarach zupełnie niewyobrażalnie małych (10 do -15 m). W równaniach tych, cząstki materialna opisywane są nie jako punkty, ale jako fale materii. Elektron, w odróżnieniu na przykład od piłki tenisowej, może przejść na drugą stronę bariery takiej jak murek dookoła boiska. Nazywamy to zjawisko efektem tunelowym. W świecie fizyki kwantowej występuje również teleportacja (czyli przenoszenia obiektów z jednego miejsca w inne, bez zachowania ciągłości istnienia obiektu w przestrzeni) :: LINK :: , stan splątany :: LINK :: , czyli oddziaływanie które nie zanika wraz z odległością co implikuje oddziaływanie z nieskończoną prędkością itp.
Czy jest to zatem przeniesienie praw świata fizyki kwantowej o dziesięć rzędów wielkości w kierunku makro świata, a jeśli tak to czy możliwy jest kolejny krok?



Od niedawna (2003 r.) wiemy za całą pewnością, że widoczna dla naszych zmysłów materia to zaledwie ¼ całej materii we Wszechświecie - ciemna materia :: LINK :: . Pozostała część pozostaje niewidoczna, mimo wszystkich metod, jakimi dysponuje współczesna fizyka. Co więcej, we Wszechświecie działają też niewidoczne dla nas siły, zwane ciemną energią :: LINK :: . Okazuje się, że aż 96% Wszechświata wymyka się naszemu poznaniu.



Jak więc widzicie, nauka o stanach skupienia, a tym między innymi zajmuje się fizyka, jest niezmiernie zaskakująca i wiele jest w niej jeszcze do zrobienia. Ale najpierw musimy poznać podstawowe prawa rządzące światem, czyli prawa fizyki. (...)"

* Za typową temperaturę w „kosmosie” należy uważać temperaturę ekwiwalentną (jako że jest to rozkład widma) mikrofalowego promieniowania tła (2,73 K). Kondensat Bosego- Einsteina, np. składający się z atomów rubidu, ma temperaturę rzędu 100 nK (10-7K)!


............................................
Pią Gru 21, 2018 10:18 pm


•  Administracja
•  Adults only
•  BORG Member
•  Cytrynka18
•  Moderatorzy
•  UnimatriX Squad
Odpowiedz z cytatem

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćWyślij email


Kabushi
Szarru-kin


Administrator
::: 6193 :::
STEAM_0:0:11060447
wiek: 40
Odpowiedz z cytatem

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćWyślij email


Piotrass
nocny_Gacek


Commander
::: 2500 :::
STEAM_0:1:164535
wiek: 40
Ciekawe filmiki, dzięki kabuch


............................................
Pią Lis 22, 2019 9:19 pm


•  BORG Elite Member
•  BORG Member
•  Clan bulkowySKY
•  L4D Survivors
Odpowiedz z cytatem

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość


Kabushi
Szarru-kin


Administrator
::: 6193 :::
STEAM_0:0:11060447
wiek: 40
2020.11.27 Defekty przestrzeni: monopol magnetyczny, struny kosmiczne i ściany domenowe



:::  Link do oryginalnej strony z filmem w serwisie YouTube  :::




............................................
Pią Lis 27, 2020 11:44 pm


•  Administracja
•  Adults only
•  BORG Member
•  Cytrynka18
•  Moderatorzy
•  UnimatriX Squad
Odpowiedz z cytatem

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćWyślij email


Kabushi
Szarru-kin


Administrator
::: 6193 :::
STEAM_0:0:11060447
wiek: 40
2021.12.12 Kwantowy efekt Zenona



:::  Link do oryginalnej strony z filmem w serwisie YouTube  :::





Kwantowy efekt Zenona :: LINK :: " w mechanice kwantowej zjawisko spowolnienia ewolucji układu kwantowego przez częste wykonywanie na nim pomiarów. Współczesna definicja zjawiska obejmuje spowolnienie ewolucji przez każde oddziaływanie z otoczeniem, powodujące kolaps funkcji falowej (dekoherencję). Nazwa zjawiska nawiązuje do klasycznego paradoksu Zenona, w którym nieskończony podział odcinka drogi miał powodować niemożliwość ruchu. Analogicznie w mechanice kwantowej hipotetyczny nieskończenie częsty pomiar powodowałby niemożność jakiejkolwiek ewolucji stanu czyli „zamrożenie” układu w jednym stanie kwantowym. W przeciwieństwie jednak do klasycznego odpowiednika, w kwantowym efekcie Zenona nie jest to sprzeczność logiczna wynikająca z błędu w rozumowaniu, lecz rzeczywisty fizyczny efekt, potwierdzony doświadczalnie. (...) Zjawisko jest do dziś tematem licznych prac naukowych i dyskusji, dotyka bowiem samych podstaw mechaniki kwantowej: efektów pomiaru czy kolapsu funkcji falowej. Istnieją propozycje wykorzystania tego zjawiska w kwantowych komputerach i kwantowych systemach transmisji, do ochrony stanów splątanych przed dekoherencją w wyniku oddziaływania ze środowiskiem."


............................................
Nie Gru 12, 2021 9:41 pm


•  Administracja
•  Adults only
•  BORG Member
•  Cytrynka18
•  Moderatorzy
•  UnimatriX Squad
Odpowiedz z cytatem

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćWyślij email


Kabushi
Szarru-kin


Administrator
::: 6193 :::
STEAM_0:0:11060447
wiek: 40
2022.02.23 Czy używanie telefonów komórkowych i sieci 5G ma wpływ na zdrowie? :: LINK ::

dr Marta Giżyńska

Podobne pytanie zadałam kilka lat temu jednej z lekarek zajmujących się leczeniem nowotworów mózgu w Centrum Onkologii w Warszawie (obecnie Narodowy Instytut Onkologii). Przytoczę tu odpowiedź jaką wtedy uzyskałam. "Owszem, obserwujemy wzrost stwierdzonych przypadków glejaka mózgu. Ale to nie oznacza jednoznacznie, że rośnie liczba chorych. Powodem wzrostu stwierdzonych przypadków glejaka może być też wzrost wykrywalności tego nowotworu. A wiemy na pewno, że ten nastąpił przy pojawieniu się nowych (i ciągle doskonalonych) technik diagnostycznych, takich jak rezonans magnetyczny." (wynika z tego, że kiedyś pacjenci żyli sobie jakby nigdy nic z niezdiagnozowanymi glejakami ...)

Dokładnie taki wniosek wyciągnięto z retrospektywnego badania populacji Australijskiej. Badanie to, opublikowane w 2018 r., nie wykazało powiązania pomiędzy używaniem telefonów komórkowych a zachorowaniami na raka mózgu czy lokalizacją glejaków. W badaniu przeanalizowano prawie 17000 przypadków zdiagnozowanych guzów mózgu w trzech grupach czasowych: 1982-1992, 1993-2002, 2003-2013. Stwierdzono, że wzrost przypadków glejaków zaobserwowany w grupie drugiej (1993-2002) najprawdopodobniej jest związany ze wzrostem dostępności badań rezonansem magnetycznym. W grupie trzeciej, kiedy nastąpił znaczący wzrost w korzystaniu z telefonów komórkowych, nie zaobserwowano wzrostu zachorowań na glejaki mózgu w porównaniu z grupą drugą.

Historia fizyki uczy nas pokory. I warto z niej wyciągać lekcje.

Przykładowo – w latach 50-tych w USA wykonywano rutynowo badania rentgenowskie kobietom w ciąży, żeby stwierdzić położenie dziecka. Dopiero po wykazaniu przez dr Alice Stewart powiązania między tymi badaniami a zachorowalnością dzieci na nowotwory zaprzestano tej praktyki.

Istnieją naukowcy, którzy wnoszą o przeprowadzenie badań niezależnych obawiając się braku obiektywności przeprowadzonych dotychczas badań. W roku 2018 ukazał się artykuł przeglądowy, omawiający dostępne badania o wpływie sieci 2G, 3G, 4G a także 5G na zdrowie człowieka. Autorka wykazuje w nim związek między rozwojem sieci komórkowych a zapadalnością na choroby. W artykule pojawia się też zarzut, że wiele z opublikowanych prac było sponsorowanych przez przemysł, a źródeł finansowania nie ujawniono. Dziwi fakt, że autorka nie podała wyszukiwanej przez siebie frazy. To stawia pytanie o to na ile przeglądowa jest przedstawiona przez nią praca. W bibliografii nie znalazłam np. badania z 2010 populacji USA czy badania z 2011 populacji duńskiej. Żadne z tych badań nie wykazało istnienia związku między nowotworami mózgu a używaniem sieci komórkowych. Oba były przeprowadzone z pieniędzy publicznych (autorzy wymieniają odpowiednie granty).

Osobiście uważam, że warto pamiętać o zasadzie ostrożności i starać się ją stosować. I tyczy to zarówno naukowców jak i zwykłych użytkowników. To, że nie ma obecnie jednoznacznych badań wskazujących na powiązanie sieci komórkowych z zachorowaniami nie oznacza, że są one jednoznacznie bezpieczne. Na stronach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) możemy znaleźć informacje ogólne o technologii komórkowej, jak i samej technologii 5G. Jako główny mechanizm oddziaływania fal radiowych na organizm podaje się miejscowy, nieznaczny wzrost temperatury.

Międzynarodowa Agencja badań nad nowotworami (IARC) w 2011 sklasyfikowała pola elektromagnetyczne o częstotliwościach radiowych jako potencjalnie kancerogenne. Wniosek ten uzasadniono pojedynczym badaniem obejmującym dane do 2004 roku. W badaniu tym zaobserwowano wzrost zachorowań na glejaki u osób używających telefonów komórkowych powyżej 30min dziennie przez 10 lat. Należy przy tym podkreślić, że telefony komórkowe są używane na masową skalę stosunkowo niedługo, co wpływa na możliwości prowadzenia epidemiologicznych nad występowaniem efektów późnych w postaci rozwoju nowotworów.

(czyli przez 20 ostatnich lat przeprowadzano jednostkowe skromne badania potwierdzające potencjalnie kancerogenny wpływ fal radiowych na organizm człowieka ale właściciele sieci komórkowych dali sobie z wnioskami spokój...)

Na koniec kilka prostych przykładów, jak wprowadzić zasadę ostrożności w życie:

- rozmawiajmy przez słuchawki a nie przykładając telefon do ucha, kiedy poza bliższą odległością anteny od mózgu mamy do czynienia też z miejscowym wzrostem temperatury (może warto wybrać też słuchawki przewodowe)
- nie przechowujmy telefonów w pobliżu narządów płciowych czy w pobliżu serca
- wyłączmy na noc sieć WiFi czy 3G/4G/5G

(czyli nie szkodzi ale jednak należy uważać...)


............................................
Czw Lut 24, 2022 12:24 am


•  Administracja
•  Adults only
•  BORG Member
•  Cytrynka18
•  Moderatorzy
•  UnimatriX Squad
Odpowiedz z cytatem

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćWyślij email


Kabushi
Szarru-kin


Administrator
::: 6193 :::
STEAM_0:0:11060447
wiek: 40
2022.05.11 Fizyka cząstek elementarnych



:::  Link do oryginalnej strony z filmem w serwisie YouTube  :::



Z czego składa się Wszechświat? Jak działa? Człowiek zadaje sobie te pytania od zarania dziejów. Dziś wiemy o tym wciąż niewiele, ale ciągle szukamy odpowiedzi. Znamy (i stosujemy!) metody badania najmniejszych części składowych Wszechświata oraz zjawisk, jakie pomiędzy nimi zachodzą, znamy też, przynajmniej w przybliżeniu, strukturę tych zjawisk, wciąż jednak pozostaje bardzo wiele otwartych pytań. Pomimo odkrycia w 2012 roku cząstki Higgsa, która niejako domyka Model Standardowy :: LINK :: , teorię opisującą świat cząstek, nadal nie mamy jego pełnego obrazu. Czym jest ciemna materia? Dlaczego materii jest więcej niż antymaterii? Czy istnieje grawitacja kwantowa? To tylko kilka pytań, na które odpowiedzi poszukujemy...

Dr hab. Paweł Malecki pracuje w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się fizyką cząstek elementarnych i poszukiwaniem teorii fizycznych wykraczających poza Model Standardowy cząstek elementarnych. Uczestniczył m.in. w badaniach prowadzonych w CERN oraz w eksperymencie ATLAS.


............................................
Sro Maj 11, 2022 3:37 pm


•  Administracja
•  Adults only
•  BORG Member
•  Cytrynka18
•  Moderatorzy
•  UnimatriX Squad
Odpowiedz z cytatem

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćWyślij email


Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Strona 1 z 1


 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach









Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Avalanche style by What Is Real © 2004