zaprzyjaznione fora                    

forum teczowe nutki   •                 
forum anarchy squad   •                 
forum unimatrix squad   •                 
forum serwera unimatrix   •                 
the foto borg collective   •                 
 
Index Rejestracja FAQ Użytkownicy Grupy Nasza strona  
 

RAID software-owy i hardware-owy.



Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Strona 1 z 1

ml0dy
[DaRk_^_$iDe]


Captain
::: 3088 :::
STEAM_0:0:4364171
wiek: 36
witam serdecznie,
mam dwa meczace mnie pytania, ale zaczne od opisu

w wawie mam kompa z 8sata, 2 dyski ata samsungi 160GB sa hardware-owo jednym woluminem stworzonym za pomocą RAID 0. przywiozlem te 2dyski teraz do domu, mam tutaj plytke Gigabyte-a, ktora ma 2xSATA, obsluguje raid.
oprocz tego mam kontroler 2xSATA na PCI.
w domu komputer ma swoj dysk z systemem na SATA 250GB

moje pytanie to takie, jak to q2 podlaczyc, zebym w domu mogl dostac sie na swoj wolumin RAID?

moje pomysly byly takie: za pomoca oprogramowania do tego kontrolera zrobic raid, ale jak tylko wrzuce sterowniki RAID-owe dla niego, to niestety nie dzialaja one, urzadzenie niepoprawnie zainstalowane (kod 10).


podczas proby zrobienia dysku dynamicznego w XP wyskakuje mi monit:

ok. przy normalnych sterownikach dla kontrolera SATA widzi 2dyski samsunga, fajnie, tylko jak wiadomo nie dostane sie na nie, bo trzeba zrobic z nich logicznie jeden dysk raid 320GB

jak podlaczylem 2dyski do plyty glownej zeby za pomoca gigabyte-owego kontrolera zrobic ten RAID 0, to ten drugi podlaczam do kontrolera. daje mu bottowanie z tego drugiego na kontrolerze i wyskakuje blue screen, bo sterowniki od tamtego kontrolera SATA ktore sa w systemie (chodzi i ten Gigabyte-owy) nie sa zgodne ze sterami od tego kontrolrea PCI (Silicon Image), wiec to logiczne. jest w windowsie narzedzie sysprep, ale zebym mogl z niego skorzystac musialbym sterowniki od kontrollera wrzucic na dyskietke, pozniej mu podac zeby doinstalowal do systemu i uruchomil, ale nie mam FDD w kompie, dlatego taka mozliwosc odpada.)

kolejnym pomyslem jest RAID za pomoca SOFTWARE a nie HARDWARE.
mam 2dyski te Samsungi pod Tym kontrolerem PCI, teraz czytam ze w XP nawet mozna zrobic RAID 0 software-owy, musze oba dyski skonwertowac na dynamiczne, pytanie teraz, czy jak oba dyski, ktore sa wypelnione waznymi danymi tworzonymi RAID-em Hardware-owym, uczynie dyskami dynamicznymi, to czy po konwersji pozniej w moim kompie w wawie nie będzie z nimi zadnego problemu? tzn
oba dyski konwertuje na dynamiczne tutaj na XP, potem zrobie z nich jeden RAID 0 o poj, 320GB, to nie wiem czy zobaczy moje dane, a jesli zobaczy to czy po powrocie do warszawy moj komp zobaczy dane na Tym RAID-zie (tam jest tez hardware-owy na chipsecie Intela znow)

wogole pytanie, czy kontrolety SATA - RAID miedzy soba sa kompatybilne na tyle, zeby widziec dane ?
czy RAID software-owy a RAID hardware-owy na podobnej zasadzie zapisuja/odczytuja dane? tzn dyski dzialajace na software-owym po podlaczeniu na raidzie hardware-owym beda widzialy moje dane?


edit:
Kod:
Po konwersji tych dysków na dynamiczne nie będzie mozna uruchamiac zadnych zainstalowanych systemow operacyjnych z zadnego woluminu na tych dyskach. Czy chcesz kontynuowac?

i w tym momencie zrezygnowalem z ryzykowaniem bo ostatnie moje zadane pytanie nie pozwala mi kontynuowac[/quote]
wiec albo monit logiczny, tzn dyski z danymi osobno nie dzialaja po polaczeniu w RAID, i powinno mi dzialac, albo ze RAID software-owy to nie hardware-owy, nie będzie mi hulaC


............................................
Czw Kwi 05, 2007 1:23 pm


•  Adults only
•  BORG Member
Odpowiedz z cytatem

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćWyślij email


ml0dy
[DaRk_^_$iDe]


Captain
::: 3088 :::
STEAM_0:0:4364171
wiek: 36
no nic, dla potomnych napisze, bo juz moj problem rozwiazany,

po przekonwertowaniu na dynamiczne nie udalo mi sie stworzyc raida, bo chcial kasowac dane, wiec nie zgodzilem sie, ale nie mozna wrocic z dynamicznych dyskow na podstawowe, aczkolwiek jest myk taki,
otworzyc dysk programem Disk Probe, odczytac wartosci w pierwszym sektorze (od 0 do 1) i tam znalezc przy wartosci 01C0 pole 3 od lewej, w ktorym jest 42, zmienic to na 07 i zapisac, reboot systemu i spowrotem jest podstawowy..

no i poszly sie j**c wszystkie dane, ja ide pic, 3majcie się


a, i raidy nie sa miedzy soba kompatybilne.


............................................
Czw Kwi 05, 2007 2:01 pm


•  Adults only
•  BORG Member
Odpowiedz z cytatem

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćWyślij email


presto
c18 | Fedra


Captain
::: 3577 :::
STEAM_0:0:8406115
wiek: 51
j..bać się jeszcze nie poszły, są do odzyskania


............................................
Czw Kwi 05, 2007 2:37 pm


•  Adults only
•  BORG Elite Member
•  BORG Member
•  Cytrynka18
Odpowiedz z cytatem

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość


ml0dy
[DaRk_^_$iDe]


Captain
::: 3088 :::
STEAM_0:0:4364171
wiek: 36
zapewne, musze miec dysk na ktorym moge to poodzyskiwac
ide zaraz po jakas 250.
to jaki program do odzysku polecicie?


............................................
Czw Kwi 05, 2007 3:25 pm


•  Adults only
•  BORG Member
Odpowiedz z cytatem

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćWyślij email


presto
c18 | Fedra


Captain
::: 3577 :::
STEAM_0:0:8406115
wiek: 51
Polecam "GetDataBack for NTFS". Polecam bo sporo nim odzyskałem.


............................................
Czw Kwi 05, 2007 4:51 pm


•  Adults only
•  BORG Elite Member
•  BORG Member
•  Cytrynka18
Odpowiedz z cytatem

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość


Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Strona 1 z 1


 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach









Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Avalanche style by What Is Real © 2004