BORG ma ju¿ 8034 dni
 
 
     Geneza powstania Star Trek

     Star Trek (w dosÅ‚ownym tÅ‚umaczeniu Gwiezdna WÄ™drówka, zwrot niestosowany przez polskich fanów) – seria szeÅ›ciu fantastycznonaukowych seriali telewizyjnych, 10 filmów peÅ‚nometrażowych, a także dziesiÄ…tki książek i gier komputerowych dziejÄ…cych siÄ™ w tym samym fikcyjnym uniwersum stworzonym przez Gene'a Roddenbery'ego w latach 60. Prawnym wÅ‚aÅ›cicielem nazwy Star Trek, znaków graficznych oraz postaci jest wytwórnia filmowa Paramount Pictures. Wizja wykreowanego przez Gene'a Roddenberry'ego Å›wiata przyszÅ‚oÅ›ci napawa optymizmem. Ludzkość po zakoÅ„czeniu III wojny Å›wiatowej rozkwita. Po usuniÄ™ciu z Ziemi chorób, rasizmu, biedy, konfliktów czy agresji udaÅ‚o siÄ™ wraz z częściÄ… inteligentnych ras naszej galaktyki stworzyć ZjednoczonÄ… FederacjÄ™ Planet – miÄ™dzygatunkowÄ… uniÄ™, której celem jest pokojowe współistnienie oraz eksploracja galaktyki. Mottem wszystkich produkcji spod znaku Star Trek jest sentencja "ÅšmiaÅ‚o kroczyć tam, gdzie nie dotarÅ‚ jeszcze żaden czÅ‚owiek" (To boldly go where no man has gone before). Star Trek zostaÅ‚ pierwotnie stworzony jako serial telewizyjny, który zostaÅ‚ po raz pierwszy wyemitowany w telewizji amerykaÅ„skiej 8 wrzeÅ›nia 1966 r. Ogółem do dziÅ› stworzono 6 seriali w tym jeden animowany. W sumie obejmuje to 726 pojedynczych epizodów podzielonych na 30 serii.

     Star Trek w kulturze

     W wielu amerykaÅ„skich filmach czy serialach można zauważyć nawiÄ…zania do serii Star Trek. Bardzo popularna jest sentencja Beam me up, Scotty (choć nie padÅ‚a ona w żadnym z seriali ani filmów, przyjmuje siÄ™, że wypowiedzieć miaÅ‚ jÄ… kapitan Kirk), FascynujÄ…ce... (Spocka), Jestem lekarzem, a nie... (McCoya). Popularne sÄ… również Dziennik kapitaÅ„ski, data gwiezdna... lub ÅšmiaÅ‚o dążyć tam, gdzie nie dotarÅ‚ jeszcze żaden czÅ‚owiek.... KlingoÅ„skie przysÅ‚owie Zemsta to danie, które najlepiej smakuje na zimno (ang. Revenge is a dish best served cold) reżyser Quentin Tarantino uczyniÅ‚ mottem filmu Kill Bill. Jednym z dowodów wielkiej popularnoÅ›ci Star Treka wÅ›ród Amerykanów jest też fakt, iż pierwszy prototyp Promu kosmicznego nazwano wÅ‚aÅ›nie Enterprise – na cześć okrÄ™tu Enterprise znanego z serialu Star Trek: Oryginalna Seria i filmów peÅ‚nometrażowych, a Gene Roddenberry i aktorzy znani z serialu, byli gośćmi honorowymi na ceremonii jego "chrztu".

     Okiem Karbulota

     Doprawdy, nie jestem w stanie do dziÅ› pojąć fenomenu Star Treka. Tym bardziej, że jest on w sumie kierowany do nikogo. MiÅ‚oÅ›nicy prawdziwego Science Fiction odstraszaja przegadane dialogi i zbyt maÅ‚o dynamicznej akcji i efektów specjalnych. Przyzwyczajeni do efektów rodem z Gwiezdnych Wojen krzywiÄ… siÄ™ na zbyt statyczne i infantylne wykonanie oraz domowy wystrój statków Federacji. Z kolei ludzie gustujÄ…cy w operach mydlanych krzywym okiem patrzÄ… na otoczke zbudowanÄ… z rozmaitych obcych oraz brak intryg i zwrotów sytuacyjnych, znanych z tasiemców. Kapitan Piccard nigdy nie okazaÅ‚ siÄ™ zaginionym synem admiraÅ‚a Kirka, który spÅ‚odziÅ‚ go z wyklÄ™tÄ… przez rodzine pokojówkÄ™ Janeway. Także dzieci za bardzo nie maja tu szukać, film jest dla nich po prostu za trudny i nudny. A jednak przez te lata Star Trek zyskaÅ‚ rzesze miÅ‚oÅ›ników z trzech pokoleÅ„ i różbych grup spoÅ‚ecznych. Bawi ciekawÄ… fabuÅ‚Ä… oraz niezÅ‚ymi efektami specjalnymi. DoszÅ‚o do tego, że powstaÅ‚ nawet gatunek ludzi zwany "trekkies" - czyli fanatycy filmu, majÄ…cy opanowane realia Star Treka w maÅ‚ym paluszku. Sam obejrzaÅ‚em wszystko co nakrÄ™cili, czasem nawet po kilka razy. ZgubiÅ‚em może ze dwa czy trzy odcinki z The Original Series, ale to w sumie wszystko.
 
 
 
The BORG Collective - All Rights Reserved - (C) 2002-2009
BORG and Star Trek are Trademarks of Paramount Pictures
WWW Design by Karbulot, PHP by Holyboy and Mientus^