•  H&K .45 USP TACTICAL
  •  GLOCK 18 SELECT FIRE
  •  DESERT EAGLE .50 AE
  •  DUAL BERETTA 96G ELITE
  •  SIG P228
  •  FN FIVE-SEVEN

  •  BENNELI M3 SUPER 90
  •  BENNELI XM 1014

  •  H&K MP5 NAVY
  •  STEYR TMP TACTICAL
  •  H&K UMP
  •  INGRAM MAC-10
  •  FN P90
  •  COLT M4A1 CARABINE
  •  AVTOMAT KALASHNIKOV 47
  •  FN M249 PARA

  •  SIG SG-552 COMMANDO
  •  STEYR AUG

  •  ARTCTIC WARFARE MAGNUM
  •  G3/SG-1 SNIPER RIFLE
  •  SIG SG-550 SNIPER
  •  STEYR SCOUT SNIPER RIFLE

  •  SEAL KNIFE 2000 SOG
  •  FLASHBANG
  •  HE GRENADE
  •  SMOKE GRENADE
  •  C4 BOMB PACK
 
 
BORG ma ju¿ 8027 dni
 
 


K&M .45 Tactical
Heckler & Koch Niemcy
 12 25 
 100 225 
pistolet tłumik
9 .40 .45
770 g
różna
 500 $


    Od wrzeÅ›nia 1989 do stycznia 1992 trwaÅ‚y prace nad pierwszym prototypem nowego niemieckiego pistoletu, w czerwcu 1992 gotowy byÅ‚ drugi, poprawiony, we wrzeÅ›niu tego samego roku wykonano jeszcze bardziej udoskonalony, a prace nad jego ostateczna postaciÄ… zakoÅ„czono w grudniu. Oficjalnie pistolet, któremu nadano nazwÄ™ HK USP, pokazano po raz pierwszy na 13 stycznia 1993, podczas "Shot Show" w Houston. Seryjna produkcja ruszyÅ‚a w kwietniu tego samego roku. Co ciekawe, w odróżnieniu od wczeÅ›niejszych pistoletów innych firm, nowy Heckler & Koch zostaÅ‚ zaprojektowany od razu do strzelania nabojami wiÄ™kszego kalibru, tj. .40 S&W (a pistolet dla ofensywnych siÅ‚ specjalnych .45 ACP), a dopiero jako drugi powstaÅ‚ - produkowany od czerwca 1993 - model na najpopularniejsza amunicje 9 mm Parabellum.
    HK USP to pistolet o bardzo konwencjonalnej budowie ogólnej, ale jak wszystkie modele firmy H&K, o nowatorskich, dokÅ‚adnie przemyÅ›lanych szczegółach konstrukcyjnych. Zasada dziaÅ‚ania USP to najbardziej typowe wykorzystanie energii krótkiego odrzutu lufy. Ryglowanie odbywa siÄ™ przez przekoszenie lufy w pÅ‚aszczyźnie pionowej, przy czym zamiast klasycznego browningowskiego rozwiÄ…zania w postaci pierÅ›cieni ryglujÄ…cych na lufie i odpowiadajÄ…cych im wyciec wewnÄ…trz zamka zastosowano znacznie popularniejszy ostatnio wariant tego ukÅ‚adu ryglowania (Glock, SIG-Sauer P226, MAG-95 itp.), w którym prostopadÅ‚oÅ›cienny blok komory nabojowej wchodzi w odpowiednio uksztaÅ‚towane okno wyrzutowe Å‚usek w zamku. Sam zamek, frezowany z jednego kawaÅ‚ka stali chromowo-molibdenowej (42 Cr Mo 4), ma masywna formÄ™, jako ze podstawowy model projektowany byÅ‚ do silnego naboju .40 S&W. Prowadzony jest na szkielecie cala swa dÅ‚ugoÅ›ciÄ…, co korzystnie wpÅ‚ywa na precyzje dziaÅ‚ania pistoletu i jego celność. Zgodnie z panujÄ…cymi tendencjami szkielet i magazynki wykonane sÄ… z bardzo wytrzymaÅ‚ego poliamidu, wzmocnionego dodatkowo mikroskopijnymi włóknami szklanymi. DziÄ™ki temu masa pistoletu jest mniejsza niż gdyby zastosowano szkielet ze stali, a wytrzymaÅ‚ość wiÄ™ksza niż w przypadku użycia stopów lekkich. Chwyt z tworzywa sztucznego lepiej pochÅ‚ania energie odrzutu niż metalowy, jest odporny na wysokie temperatury i korozje, a w niskich temperaturach nie przymarza do dÅ‚oni. Tworzywo sztuczne jest nie tylko materiaÅ‚em taÅ„szym, ale i Å‚atwiejszym niż dobrej jakoÅ›ci metal do ksztaÅ‚towania części w procesie produkcji.
    Kute na zimno lufy pierwszych egzemplarzy USP miaÅ‚y tradycyjny gwint o 6 bruzdach, ale zastÄ…piono je lufami o przewodzie poligonalnym (heksagonalnym). PozwoliÅ‚o to zmniejszyć przecieki gazów prochowych miedzy pociskiem i przewodem lufy, co z kolei powoduje wzrost prÄ™dkoÅ›ci poczÄ…tkowej pocisku w porównaniu do prÄ™dkoÅ›ci uzyskiwanych w lufach konwencjonalnych (w przypadku amunicji 9 mm Parabellum ok. 10%), znacznie zwiÄ™kszyÅ‚o żywotność balistyczna przewodu lufy, zwiÄ™kszyÅ‚o precyzje strzaÅ‚u oraz uÅ‚atwiÅ‚o czyszczenie przewodu lufy po strzelaniu. Pod komora nabojowa lufy znajduje siÄ™ wystÄ™p (tzw. broda lufy), którego współpraca z odpowiednim wyciÄ™ciem wewnÄ…trz broni umożliwia zatrzymanie wstecznego ruchu lufy w czasie strzaÅ‚u z równoczesnym obniżeniem jej tylnej części (przekoszenie), dziÄ™ki czemu nastÄ™puje ryglowanie ukÅ‚adu lufa-zamek. W odróżnieniu od wiÄ™kszoÅ›ci podobnych pistoletów, w USP broda lufy zazÄ™bia siÄ™ nie o specjalny wsad lub blok ryglowy, lecz o odpowiednio uksztaÅ‚towany (owo wyciÄ™cie, z którym współpracuje wystÄ™p lufy) tylny koniec żerdzi mechanizmu powrotnego.
    W mechanizmie powrotnym USP zastosowano nowatorski, chroniony patentem, amortyzator wewnÄ™trzny. WyglÄ…da on zupeÅ‚nie niepozornie: na tylny odcinek żerdzi sprężyny oporopowrotowej naÅ‚ożona jest dodatkowa, krótka sprężyna, oparta jednym koÅ„cem o nieruchome zgrubienie na tejże żerdzi, a drugim o ruchomy pierÅ›cieÅ„, którego krawÄ™dź opiera siÄ™ z kolei wewnÄ…trz broni o wystÄ™p szkieletu. Podczas strzaÅ‚u wsteczny ruch zamka jest hamowany przez sprężynÄ™ oporopowrotna, natomiast cofajÄ…ca siÄ™ na znacznie krótszym odcinku lufa i żerdź mechanizmu powrotnego, zazÄ™bione ze sobÄ…, hamowane sÄ… przez amortyzator. Ponieważ lufa podczas pierwszego etapu cofania jest jeszcze zaryglowana z zamkiem amortyzator częściowo wyhamowuje poczÄ…tkowo także ruch tego ostatniego. Zanim zamek rozpocznie pod wpÅ‚ywem energii Å›ciÅ›niÄ™tej sprężyny powrót do przedniego poÅ‚ożenia rozprężajÄ…ca siÄ™ sprężyna amortyzatora przesunie już lufÄ™ częściowo do przodu, co sprawia, ze pÅ‚ynniej wraca ona w caÅ‚ym cyklu przeÅ‚adowania na swoje miejsce.
    WedÅ‚ug wyników badaÅ„ podawanych w materiaÅ‚ach firmy H&K oraz w niemieckim czasopiÅ›mie "DWJ", ten prosty amortyzator zmniejsza ponad dziesiÄ™ciokrotnie siÅ‚y uderzeniowe przenoszone podczas odryglowania zamka i jego uderzenia w skrajnym tylnym poÅ‚ożeniu (wg producenta: z 5000 N na ok. 300 w przypadku amunicji .40 S&W). DziÄ™ki temu zwiÄ™ksza siÄ™ żywotność poszczególnych części i trwaÅ‚ość caÅ‚ej broni, amortyzator Å‚agodzi również odrzut przekazywany na rÄ™kÄ™ strzelca. USP jest dziÄ™ki temu bardziej "miÄ™kki" podczas strzelania od typowych pistoletów, co ma znaczenie nie tylko dla komfortu strzelania, ale również pozytywnie wpÅ‚ywa na celność, zwÅ‚aszcza przy szybkim ogniu. Amortyzator wprowadzono przede wszystkim z myÅ›lÄ… o zmniejszeniu znacznych sil w pistoletach strzelajÄ…cych amunicjÄ… .45 ACP i .40 S&W, ale montowany jest także w pistoletach 9 mm.
    USP ma klasyczny mechanizm uderzeniowo kurkowy, z kurkiem zewnÄ™trznym i mechanizm spustowy z możliwoÅ›ciÄ… samonapinania kurka. Przed strzaÅ‚ami przypadkowymi chroni wewnÄ™trzna, automatyczna blokada iglicy oraz samoczynny bezpiecznik zapobiegajÄ…cy strzaÅ‚om przedwczesnym, gdy zamek nie zostaÅ‚ caÅ‚kowicie zamkniÄ™ty i zaryglowany. W tym momencie warto rozwinąć nazwÄ™ pistoletu, która stanowi skrót od Universal Selbstlade Pistole (ang. Universal Selfloading Pistol). Uniwersalność pistoletu HK polega na możliwoÅ›ci szybkiego dostosowania go do strzelca prawo- lub leworÄ™cznego oraz wyboru dowolnej opcji dziaÅ‚ania mechanizmu spustowo-uderzeniowego i zabezpieczajÄ…cego. W pierwszym przypadku rzecz polega na zamontowaniu dzwigni bezpiecznika na lewej lub prawej stronie szkieletu, ewentualnie zrezygnowania z jej zamontowania. W USP nie przewidziano obustronnego zamontowania takiej dzwigni, gdyż uznano to za niecelowe. Dzwignia w zależnoÅ›ci od ustawienia mechanizmu wewnÄ™trznego, może peÅ‚nić funkcje bezpiecznika i zwalniacza napiÄ™tego kurka bez strzaÅ‚u (decocking), samego bezpiecznika lub samego zwalniacza kurka. Z kolei mechanizm spustowy może zapewnić oddanie pierwszego strzaÅ‚u z kurka uprzednio napiÄ™tego (zamkiem albo rÄ™cznie - Single Action) lub z samonapinaniem (nacisk na spust w jednym cyklu najpierw napina kurek poczym zwalnia go powodujÄ…c strzaÅ‚ - Double Action), ale może zostać zmieniony w sposób pozwalajÄ…cy strzelać z pistoletu wyÅ‚Ä…cznie z samonapinania (Double Action Only - po każdym strzale kurek pozostaje w przednim, opuszczonym poÅ‚ożeniu). W ten sposób, droga wymiany i przemontowania kilku części powstaÅ‚a możliwość uzyskania jednego pistoletu aż w 9 wersjach, jeÅ›li wziąć pod uwagÄ™, ze każda z nich może być w trzech kalibrach (9, 10 i 11,43 mm) oraz w standardowym wykoÅ„czeniu lub Stainless, czyli z zamkiem w kolorze stali naturalnej, to otrzymujemy aż 54 wersje podstawowego modelu USP! Przestawienie mechanizmu pistoletu - choć stosunkowo proste - zaleca siÄ™ pozostawić wykwalifikowanym rusznikarzom, najlepiej z warsztatów firmowych lub autoryzowanych.
    W podstawowej wersji dzwignia bezpiecznika znajduje siÄ™ po lewej stronie szkieletu, w górnej części chwytu. Ma postać dużego, wygodnego w obsÅ‚udze skrzydeÅ‚ka, które może zajmować poÅ‚ożenie oznaczone biaÅ‚a litera S (uniesione ukoÅ›nie do góry - bron zabezpieczona przy kurku napiÄ™tym) lub czerwona litera F (poziomo - bron odbezpieczona). NaciÅ›niecie dzwigni jeszcze bardziej w dół o kat ok. 30 stopni, skÄ…d automatycznie wraca do poziomu, umożliwia zwolnienie napiÄ™tego kurka. Ten system dziaÅ‚ania może zostać zmieniony np. na najbardziej u nas popularny, w którym zabezpieczenie broni powoduje równoczeÅ›nie automatyczne zwolnienie kurka bez strzaÅ‚u.
    Dzwignia zatrzasku zamka, której os Å‚Ä…czy zespól lufy, zamka i mechanizmu powrotnego ze szkieletem, zamontowana jest po lewej stronie broni nad spustem i sÅ‚uży do zwalniania zamka zatrzymujÄ…cego siÄ™ po ostatnim strzale (opróżnieniu magazynka) w tylnym poÅ‚ożeniu. Jest dostatecznie dÅ‚uga, by czynność ta nie byÅ‚a trudna do wykonania nawet dla osoby o malej dÅ‚oni lub krótkich palcach (mowa o sytuacji, gdy strzelec wykonuje to kciukiem prawej dÅ‚oni, obejmujÄ…cej chwyt). USP zostaÅ‚ wyposażony w nietypowy zatrzask magazynka, który nie ma, jak w wiÄ™kszoÅ›ci pistoletów, postaci przycisku na bocznej Å›ciance chwytu. ZostaÅ‚ wykonany w formie dzwigni przebiegajÄ…cej tuż pod kablakiem osÅ‚ony spustu, w miejscu gdzie Å‚Ä…czy siÄ™ on z chwytem. Ponieważ kablak jest w tym miejscu zwężony dzwignia zatrzasku magazynka prawie nie wystaje poza obrys broni i jest tak wkomponowana w zagÅ‚Ä™bienie przed chwytem, ze nie grozi raczej przypadkowe jej naciÅ›niecie. WystÄ™py, na które siÄ™ naciska dostÄ™pne sÄ… z obu stron kablaka, dziÄ™ki czemu zwalnianie magazynka jest równie Å‚atwe prawÄ… i lewÄ… dÅ‚oniÄ…. NajważniejszÄ… cechÄ… zatrzasku magazynka USP jest jednak to, ze naciska siÄ™ go w dół chwytu, a wiec dużo naturalniejszym ruchem kciuka niż w przypadku wciskania zatrzasku pod katem prostym do bocznej powierzchni chwytu. Podobne zatrzaski pojawiÅ‚y siÄ™ wczeÅ›niej w pistoletach HK P7, a ostatnio zostaÅ‚y powielone w najnowszym Waltherze P99. Po naciÅ›niÄ™ciu na zatrzask magazynek powinien wypaść z gniazda w chwycie, ale na wypadek gdyby siÄ™ tak nie staÅ‚o, np. na skutek jego uszkodzenia, deformacji lub silnego zanieczyszczenia broni, w dolnej części chwytu wykonano po obu stronach wgÅ‚Ä™bienia dla wygodnego uchwycenia magazynka przy rÄ™cznym wyciÄ…ganiu - drobne i niekÅ‚opotliwe do zastosowania udogodnienie, które może okazać siÄ™ w pewnym momencie bardzo istotne dla wÅ‚aÅ›ciciela broni. Branie pod uwagÄ™ takich sytuacji Å›wiadczy o doÅ›wiadczeniu konstruktorów i ich trosce o przyszÅ‚ych użytkowników pistoletu.
    Sam magazynek ma rożnÄ… pojemność, w zależnoÅ›ci od rodzaju używanej w danym modelu amunicji, przy czym stan napeÅ‚nienia może być kontrolowany przez otwory wykonane w tylnej Å›ciance. Z USP można strzelać także po odÅ‚Ä…czeniu magazynka, co bywa czÄ™sto uniemożliwiane w innych pistoletach, aby uniknąć przypadkowych strzałów podczas nieostrożnego obchodzenia siÄ™ z broniÄ…, z której wyjÄ™to już magazynek lub podczas jej rozkÅ‚adania. USP zostaÅ‚ jednak zaprojektowany jako pistolet typowo bojowy, a w zwiÄ…zku z tym przewidziano sytuacje, gdy konieczne okaże siÄ™ oddanie strzaÅ‚u mimo, ze bron zostaÅ‚a z jakichÅ› przyczyn - choćby chwilowo - pozbawiona magazynka.
    PrzyrzÄ…dy celownicze USP to prosta muszka i szczerbinka o wyraźnych ksztaÅ‚tach. PosiadajÄ… możliwość regulacji w poziomie i maja naniesiony system trzech biaÅ‚ych kropek, uÅ‚atwiajÄ…cy zgrywanie ich w warunkach sÅ‚abej widocznoÅ›ci, np. o zmroku. Można je zastÄ…pić zaopatrzonymi we fluorescencyjne znaki trytonowe, a regulacji w pionie dokonać przez wymianÄ™ muszki na posiadajÄ…cÄ… innÄ… wysokość.
    HK USP ma prosty, surowy wyglÄ…d i masywna sylwetkÄ™, ale bije z niego specjalna uroda solidnego, wytrzymaÅ‚ego pistoletu o wojskowym charakterze. Nie ma nadmiernie wystajÄ…cych, podatnych na zaczepianie elementów, osÅ‚ona spustu przystosowana jest do trzymania broni oburÄ…cz, ale bez przesadnego wyprofilowania jej przedniej Å›cianki w formie obróconego luku, a równoczeÅ›nie dostatecznie duża, by można byÅ‚o strzelać z USP także w rÄ™kawicach. KsztaÅ‚t chwytu i jego nachylenie dobrano tak, ze bardzo dobrze leży w dÅ‚oni, niezależnie od jej wielkoÅ›ci. Przednia i tylna Å›cianka chwytu posiadajÄ… kratkowane naciÄ™cia, boczne zaÅ› szorstkie powierzchnie by pistolet mógÅ‚ być trzymany pewnie i nie Å›lizgaÅ‚ siÄ™ w mokrej dÅ‚oni. Po bokach przedniej części szkieletu, pod lufa, wykonano specjalne rowki, dziÄ™ki którym na USP można Å‚atwo zamontować laserowy wskaźnik celu lub oÅ›wietlenie taktyczne (firma H&K oferuje do USP wÅ‚asne, szybko doÅ‚Ä…czalne latarki taktyczne UTL). RozwiÄ…zanie to jest ostatnio coraz częściej powielane także w innych pistoletach (Walther P99, Glock, Laseraim).
    ZewnÄ™trzne powierzchnie części metalowych US sÄ… oksydowane na czarny, matowy kolor i wykoÅ„czone specjalna technologia HE (Hostile Environment - ang. wrogie Å›rodowisko). To gazowe azoto- nawÄ™glanie zapewnia bardzo dużą odporność na korozje (nawet przy dÅ‚ugotrwaÅ‚ym dziaÅ‚aniu sÅ‚onej wody morskiej) i Å›cieranie. Powierzchnie wewnÄ™trzne wykoÅ„czone sÄ… natomiast metoda Molykote, stosowana wczeÅ›niej do zabezpieczania broni używanej przez niemieckich pÅ‚etwonurków bojowych Kampfschwimmers. Poza odpornoÅ›ciÄ… na korozje zapewnia ona maÅ‚e tarcie powierzchniowe miedzy współpracujÄ…cymi częściami co dodatnio wpÅ‚ywa na pÅ‚ynność ich dziaÅ‚ania, sile spustu itp. Odporność USP na negatywne czynniki zewnÄ™trzne zostaÅ‚a potwierdzona podczas testów "torturujÄ…cych", zgodnych m.in. z normami NATO AC-255 Military Specification Standards. USP przeszedÅ‚ w ich trakcie sÅ‚ynnÄ… próbÄ™ bÅ‚otnÄ… (funkcjonowania przy coraz wiÄ™kszym zanieczyszczeniu), sprawdzian wrażliwoÅ›ci na uszkodzenia i pewnoÅ›ci dziaÅ‚ania zabezpieczeÅ„ przy zrzucaniu z dużych wysokoÅ›ci na twarde podÅ‚oże, kontrole dziaÅ‚ania w temperaturach ekstremalnych (od minus 42 st. C do 67 st. C) itd. Na wszystkich etapach potwierdziÅ‚ swÄ… niezawodność i wysoka odporność. Bez jakichkolwiek zacięć i uszkodzeÅ„ pistoletu minÄ…Å‚ test, w trakcie którego oddano z niego bez przerw 20 000 strzałów amunicja .40 S&W (w tym nabojami +P o podwyższonym ciÅ›nieniu). Wynik testu nie byÅ‚ żadnym zaskoczeniem, ponieważ USP jest wykonany z identycznych materiałów i posiada prawie identyczna konstrukcje jak Mk 23 Mod. 0 USSOCOM kalibru .45, opracowany dla amerykaÅ„skich siÅ‚ specjalnych, który podobnie bezproblemowo przeszedÅ‚ test ponad 30 000 strzałów. Tak doskonaÅ‚ym spisaniem siÄ™ podczas równie wymagajÄ…cych i obiektywnych testów może pochwalić siÄ™ jeszcze tylko kilka innych pistoletów, np. SIG-Sauer P226, Beretta M92FS i Glock 17.
    HK USP używany jest m.in. przez komandosów JW GROM; zainteresowane sÄ… nim także inne jednostki specjalne, w tym brytyjska SAS. W wersji P8 (z lufÄ… klasycznie bruzdowanÄ… i półprzezroczystym magazynkiem) zostaÅ‚ wprowadzony do uzbrojenia Bundeswehry, poczynajÄ…c oczywiÅ›cie od jej jednostek specjalnych.
    PomyÅ›lano także o odmianach sportowych. USP Custom Sport to pistolet o powiÄ™kszonej muszce, regulowanym celowniku mikrometrycznym i sportowym jÄ™zyku spustowym oraz przedÅ‚użonym kopytku magazynka. Dalsza modyfikacja o nazwie USP Match posiada dÅ‚uższÄ… lufÄ™ (153 mm), wyposażonÄ… w kompensator, który montuje siÄ™ w oparciu o rowki na szkielecie. Dla osób uprawiajÄ…cych strzelectwo praktyczne (IPSC) opracowany zostaÅ‚ na bazie modelu Custom Sport model USP Expert, z dÅ‚uższÄ… lufa (132 mm) i zamkiem oraz z przedÅ‚użonym i powiÄ™kszonym wlotem gniazda magazynka, którego pojemność zostaÅ‚a również zwiÄ™kszona: w wersji 9 mm do 18 nabojów, a w wersji .40 do 16. Na tegorocznych targach IWA w Norymberdze pokazano odmianÄ™ USP dla tych, którym spodobaÅ‚ siÄ™ HK Mk 23 Mod. 0 USSOCOM wprowadzony przez amerykaÅ„skie siÅ‚y specjalne, ale wolÄ… bron kalibru 9 lub 10 mm, a nie 11,43 mm i z typowym dla USP Tactical. Od standardowego pistoletu różni siÄ™ tym, ze posiada tak jak Mk 23 lufÄ™ wystajÄ…cÄ… przed zamek i zakoÅ„czonÄ… gwintem do nakrÄ™cania tÅ‚umika dźwiÄ™ku. Kolejnym krokiem firmy Heckler & Koch byÅ‚o rozpoczÄ™cie produkcji wersji USP Compact. Skrócono dÅ‚ugość caÅ‚kowitÄ… broni, dÅ‚ugość chwytu i magazynka, zaokrÄ…glono niektóre krawÄ™dzie i zmieniono nieco profil osÅ‚ony spustu. Oprócz standardowego amortyzatora USP Compact posiada dodatkowy amortyzator syntetyczny, by jeszcze bardziej zminimalizować sile odrzutu. Taki pistolet kalibru 9 mm, z dzwignia sÅ‚użącÄ… jedynie do zwalniania kurka, zostaÅ‚ przyjÄ™ty przez niemieckÄ… policjÄ™ jako P10.
    Obecnie rozpatrywana jest możliwość rozpoczÄ™cia produkcji licencyjnej pistoletów USP przez czeskie zakÅ‚ady Zbrojovka Brno.


               


USP
EXP.
USP
EXP.
USP
EXP.
9 9 10 10 11.43 11.43
9 mm 9 mm .40 .40 .45 .45
194 224 194 224 200 222
108 132 108 132 112 132
32 39.5 32 39.5 32 38
136 149 136 149 141 147
158 ? 158 ? 164 ?
770 865 830 875 835 850
- - - - - -
15 18 13 16 12 12
20 17 20 17 20 17
50 50 50 50 50 50
- - - - - -
- - - - - -
- - - - - -


     info opracowaÅ‚: Dragunov
     ÅºródÅ‚o: strony militarystyczne

 
 
 
The BORG Collective - All Rights Reserved - (C) 2002-2009
BORG and Star Trek are Trademarks of Paramount Pictures
WWW Design by Karbulot, PHP by Holyboy and Mientus^